Semena této rostliny podobné bodláku mají velmi cenné účinky při regeneraci jater, velmi důležitý orgán pro naše tělo. Játra jsou často velmi zatěžována, ať už léky, alkoholem, nevhodnou stravou a někdy dokonce přetěžováním některých bylin.
V semenech ostropestřce, přesněji v suchých plodech je obsažen komplex účinných látek zvaných sylimarin, který prokazatelně regeneruje a posiluje jaterní buňky. Dáky této skutečnosti posiluje celý metabolismus.
Nejlepším způsobem zpracování semen je pečlivé rozemletí nebo roztlučení. Pouhým odvarem semen všechny prospěšné látky nevyužijeme. Prášek z rozemletých semen, můžeme denně podávat na lžičce medu. Předem si směs medu a prášku nepřipravujeme. Kvalitní semena se uskladňují celá.
Ostropestřec mariánský je až dva metry velká letnička podobající se bodláku. Její květ je fialové barvy, často láká motýly. Poznáte ji podle velkých pichlavých listů.
Při sklizni semen je nutné použít silné rukavice, je nutné provést řez dříve, než ochmýřené nažky odnese vítr. Sklizené nažky necháme dosušit, poté vymlátíme semena a chmýří necháme odfouknout.