Ceny energií se neustále mění, mnozí z nás mají těžké spaní z toho, kam až jejich ceny vyšplhají. Každou zprávu o snížení ceny vítáme, každá koruna se dnes hodí. Chcete na nich taky něco ušetřit? Porovnejte ceny energií u jednotlivých dodavatelů.
Energie nás provází dnes a denně
Už nějakou dobu se bez energií neobejdeme. Ty tam jsou časy, kdy si lidstvo svítilo místo žárovkou svíčkou, jídlo ohřívalo na ohni místo na sporáku, o topení ani nemluvě. Večer se všichni sešli u ohně, doma se ale netopilo. My už jsme dnes zhýčkaní, život bez energií si nedokážeme představit, není se tak čemu divit, že každá zpráva o tom, že bychom měli užívání energií výrazně omezit, nás vyvede z rovnováhy.
Z čeho se skládá cena energií?
Když hovoříme o energiích, mluvíme o elektřině a plynu. Právě jejich cena se v posledních měsících neustále mění, slýcháme i různé tipy, jak na nich ušetřit. Omezit svícení, nevytápět byt na tolik stupňů a spousta dalších věcí je sice fajn, spotřebu to ale neomezí nijak výrazně, abychom díky tomu opravdu ušetřili. Na místě tak je srovnat nabídky jednotlivých dodavatelů, protože cena se u nich může výrazně lišit. Jak je to možné?
Cena za energie má dvě části, jednu reguluje stát, tu druhou si stanoví dodavatelé. Neregulovatelná část tvoří zhruba 45 % ceny energií a tvoří ji jak spotřebovaná energie, tak měsíční poplatek za správu odběrného místa. Tuhle část můžete ovlivnit výběrem toho správného dodavatele, zbytek platíme všichni stejný, ať už energie odebíráme od kteréhokoli dodavatele. Ušetřit se tak nedá na využívání přenosové infrastruktury, na obnovitelných zdrojích energie nebo na rezervovaném příkonu.
Víte, že průměrná domácnost v ČR spotřebuje za rok kolem 3 300 kWh elektřiny a 850 metrů krychlových plynu?
Zdroj: fotobanka
Jak vybrat toho pravého dodavatele elektřiny?
Ještě nedávno jste museli obíhat pobočky jednotlivých dodavatelů elektřiny, dneska to už jde mnohem snáz, vše vyřídíte online. Kdo chce na elektřině ušetřit, měl by si vybrat takového dodavatele, který mu nabídne výhodné podmínky, které jsou ruku v ruce stypem odběrného místa, a tak i jeho distribuční sazbou.
Pozor si ale dejte na to, jaký typ smlouvy jste se svým dodavatelem uzavřeli. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět kdykoli, smlouvu na dobu určitou ale jen na základě zákonem přesně stanovených důvodů nebo důvodů uvedených ve smlouvě. Jinak vám hrozí sankce.
Jak na porovnání plynu?
Ceny plynu za m³ se u různých dodavatelů liší, často je rozdíl až neuvěřitelný. Když začnete uvažovat o tom, zda máte vhodně vybraného dodavatele, je třeba si nejdřív položit otázku, k čemu plyn vůbec využíváte. Jen na vaření, nebo i na ohřev vody? A co topení? Tomu přizpůsobte svá kritéria pro výběr vhodného dodavatele.
Víte, že plynoměry měří spotřebu v metrech krychlových, ceníky dodavatelů jsou ale v MWh? Když si tak hledáte nového dodavatele, bude se vám hodit vzoreček pro přepočet.
1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh.